Henkel elektriskt ledande bläck för tryckt elektronik Nyheter

Elektriskt ledande bläck för tryckt elektronik

Publicerat:2024-08-20 | Ann-Louise Gyllenberg

Med mer än 35 års erfarenhet är Henkel en av världens ledande leverantörer vad gäller elektriskt ledande bläck för tryckt elektronik. Dessa material kan användas i flera olika typer av produkter i olika industrier.

Produkterna med tryckt elektronik har varierande behov av material, beroende på flera faktorer och önskade funktioner och därför finns Henkels bläck i många varianter som är utvecklade för olika typer av elektronikapplikationer.  

Produktsortimentet består av bläck som kan vara ledande, dielektriska, resistanser och elektrodbläck och utöver detta flera olika produkter som är anpassade till specifika behov. Det finns ledande bläck, icke ledande lacker, värmealstrande bläck, tryckkänsliga material, bläck för EMI-skärmning och material för medicinska applikationer som elektroder och biosensorer. 

Henkel driver utvecklingen av IoT, 5G, smarta hem, mobilitet och hygienprodukter med funktionella materiallösningar för tryckt elektronik. Den digitala transformationen och nya teknologier möjliggör nya tillvägagångssätt. Tryckt elektronik förbättrar traditionell elektronik med ökad effektivitet och flexibilitet, vilket öppnar nya applikationsområden som personliga hygienprodukter och smarta ytor. Ledande bläck är avgörande för tryckt elektronik, då det omvandlar ett substrat till en ledande yta. 

Henkels nya produkter möter dessa behov. Loctite ECI 7007 ledande kol-bläck används i smarta blöjor, medan ECI 8000 E&C-serien möjliggör smarta värmelösningar för hemmet. Töjbara Loctite ledande bläck kan integreras i bilinteriören för att införa exempelvis rörelsesensorer, värme- eller laddningsenheter direkt i ytan. 

Jämfört med traditionella elektronikkomponenter, som vanligtvis är tjocka, styva och tunga, är tryckt elektronik flexibel och lätt och därför mycket mer anpassningsbar. Tryckt elektronik kan produceras i hög hastighet, utan att kostnaden för produktionen ökar.

Substrat för tryckt elektronik kan vara plastfolier, PCB-material, papper, kartong, glas, keramik, textil och många andra material.

Tryckta elektroniska lösningar kan skapas med olika tryckmetoder, som screentryck, flexotryck och djuptryck. Valet av tryckmetod beror på applikationstyp, antal, materialegenskaper, produktionskapacitet och produktionstid.

Ledande bläck  

Sortimentet består av bläck innehållande silver, silver/silverklorid eller karbon som passar på en mängd olika typer av substrat och dessa används bland annat till att skapa traditionella elektronikapplikationer som membran-switchar, tangentbord och kretsar. Men utöver dessa finns det också formbara och töjbara elektriskt ledande bläck som kan användas i textilier och formgjutna produkter och töjbara elektronikkretsar som skapar en ny era av möjliga applikationer.


Kontakta mig

Ann-Louise Gyllenberg

Produktansvarig

075-242 46 53
Skicka e-post
Kundsupport & order
Vår kundsupport hjälper dig om du har några frågor!
075-242 45 00
Skicka e-post

Formulär

Hittar du inte det du söker eller kan vi hjälpa dig på något annat vis? Fyll i formuläret nedan så återkommer vi så snart vi bara kan!

Tack för ditt meddelande!

Tack för att du kontaktar oss på OEM Electronics! Vi återkommer till dig så snart vi kan.

Hoppsan, något gick fel!

Något verkar ha gått fel. Vänligen kontrollera din information eller försök igen senare.
Chatta
Fråga? Vi hjälper dig!